Bugün Neler Yaşandı? Günün En Çok Konuşulan ve Tartışılan Haberleri ile Sosyal Medyanın Gündemi (24 Mart 2023)

24 Mart 2023 günü dünyada ve Türkiye’de yaşanan son dakika gelişmelerini ve sosyal medyada en çok konuşulan gündem başlıklarını sizler için derledik.

Cumhur İttifakı Yeniden Refah Partisi’nin katılımı ile genişledi. Dört partinin genel başkan yardımcıları imzaladıları ortak protokolü Yüksek Seçm Kurulu’na verdi. AK Parti, MHP, BBP ve Yeniden Reha Partisi Genel Başkan Yardımcıları YSK önünde basın açıklaması yaptı.

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmak isteyenlerin YSK’ya yaptığı başvurunun ardından 100 bin imza sürecinde üçüncü güne girildi. Adaylığı kabul edilen 11 isim 27 Mart akşamına kadar 100’er bin imza toplamaya çalışacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir televizyon programında en düşük emekli maaşının 7500 TL’ye yükseltileceğini duyurmuştu. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, bugün Meclis’e gelen ve haftaya yasalaşması beklenen düzenlemeyle ilgili bilgiler verdi. Elitaş, ayrıca emekli ikramiyesine gelen zammı da açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 45 bin yeni öğretmen ataması için ön başvuruların 27 Mart-1 Nisan tarihlerinde alınacağını, atamaların ise 8 Mayıs’ta yapılacağını açıkladı.

Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının olmadığı iddia edildi. Bu nedenle de aday olamayacağını söyleyen eski Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Özcan, konuyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversite diplomasının kamuoyuyla paylaşılması için YÖK’e dilekçe verdi.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, kolundaki ‘Marteniçka’ bilekliğinin hikayesini paylaştı.

Yargıtay’ın Balyoz davasında 7 sanık için verilen beraat kararını bozmasının ardından aralarında 28 Şubat Davası’ndan hükümlü bulunan eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Çetin Doğan’ın da bulunduğu 6 sanığın yargılandığı davada karar açıklandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Diyarbakır, Şanlıurfa, Elazığ ile Malatya’da yarın geceden itibaren sağanak ve gök gürültülü yağış beklendiğini belirterek vatandaşları, oluşabilecek olumsuzluklara karşı uyardı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin depremzede aileler için başlattığı Bir Kira Bir Yuva kampanyasına 50 milyon TL bağışlayacağını söyleyen Savaş Ateş isimli Kıbrıslı iş insanı aranıyor. Başkan Tunç Soyer, “Kıbrıslı olduğunu belirten iş insanı 50 milyonluk taahhüdünü yerine getirmedi” dedi. Ateş’in Sedat Peker olduğu iddia edilmişti.

Gazeteci Hulki Cevizoğlu’nun AK Parti’den milletvekili aday adaylığı için başvuru yaptığı belirtildi.

Şanlıurfa’da 15 Mart’ta sele kapılan TIR sürücüsü Emin Ergün’ün cansız bedenine ulaşıldı. Meydana gelen Sel felaketinde can kaybı 21’e yükseldi.

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde yaşayan Murat Rüzgar, iki çocuğunu boğarak öldürdü. Gözaltına alınan ve akli dengesi yerinde olmadığı iddia edilen Murat R., tutuklanarak cezaevine gönderildi. Murat Rüzgar’ın polis ekiplerine, ”Çocuklarımı cennete gönderdim” dediği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir