Depremzedeler Seçimlerde Nasıl Oy Kullanacak? Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken depremzede vatandaşların da nasıl oy kullanacağı merak konusu oldu. Depremden sonra yaşadığı yeri terk etmek durumunda kalan kişilerin adres değişikliğini nasıl yapacağı araştırılıyordu. Depremzede kişilerin adres değişikliklerini nasıl yapacakları ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nce açıklandı. Peki depremzedeler nasıl oy kullanacak? Depremzedeler nasıl adres değişikliği yapacak?

İşte detaylar…

Cumhurbaşkanlığı seçimleri 14 Mayıs Pazar günü yapılacak. Vatandaşlar ikametlerinin olduğu yerde seçim sandıklarına gidecek ve oylarını kullanacaklar.

Ancak 6 Şubat Pazartesi günü meydana gelen Kahramanmaraş depreminin ardından birçok depremzede vatandaşımız yaşadığı yeri terk etmek durumunda kaldı.

Başka illere taşınan depremzedelerin ise nasıl oy kullanacağı merak konusu oldu. Depremzedelerin oy kullanmak için nasıl adres değişikliği yapacağı da araştırılmaya başlandı.

Peki depremzedeler nasıl oy kullanacak?

Deprem bölgesinde yaşayan ve depremden sonra başka bir ile taşınan kişilerin oy kullanabilmek için adres değişikliği yapması gerekiyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün paylaşımına göre adres değişiklik işlemleri artık e-devlet ve nüfus matik üzerinden yapılabilecek. 

Açıklamaya göre 6 Şubat öncesinde yerleşim yeri adresi depremden etkilenen illerde bulunan vatandaşlar yerleşim yeri adres değişikliği talebinde bulunabilecekler.

e-Devlet adres değişikliği nasıl yapılır?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşıma göre deprem bölgesinden taşınan kişiler adres değişikliklerini;

  • Nüfus Müdürlükleri

  • e-Devlet

  • Nüfusmatik 

üzerinden yapabilecekler. 

e-Devlet üzerinden adres değişikliği talebinde bulunmak için;

  • Öncelikle e-devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın.

  • Ardından ‘Adres Değişikliği Bildirimi’ sayfasına gidin. 

  • Açılan ekranda kendiniz için veya kendi evinizi paylaştığınız aile fertleri için seçim yapabilirsiniz.

E-Devlet Adres Değişikliği Bildirimi

Deprem bölgesinde yaşamaya devam eden kişiler de adres beyanlarını değiştirebilecekler.

Yapılan paylaşımda ayrıca depremzede olup deprem bölgesinde yaşayan kişiler yeni adres beyanı yapabilecekler. Buna göre vatandaşlar yerleşmeleri için gösterilen ‘çadır, karavan, prefabrik ev, yurt, huzurevi’ gibi yerlere adres beyanında bulunabilecekler. 

Nüfusmatik Noktaları

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*