Kripto paralar Fed’in açıklamasıyla rahatladı: Bitcoin 22.000 dolara yükseldi

Investing.com – Silicon Valley Bank’in iflası, ABD’de 2008 krizi sonrası yaşanan en büyük bankacılık iflası olarak kayıtlara geçti. Bu durum kripto para piyasalarını etkileyen son olumsuz olarak görüldü. 

Bu gelişmenin ardından hafta sonu yoğun bir trafik vardı. Silicon Valley Bank‘in batışı özellikle kripto piyasasının en büyük ikinci sabit kripto varlığı USDC ihraççısı Circle’ı etkiledi. Circle’ın bankada 3,3 milyar doları olduğunu açıklaması, piyasaları paniğe sevk etti ve hafta sonu işlemlerinde bankaların kapalı olduğu saatlerde yoğun USDC satışından dolayı kripto para 1 dolar sabitliğini kaybederek 0,8 dolar bandına kadar geriledi. 

Bu gelişmelerin ardından Circle’dan bir açıklama geldi ve şirket, hafta sonu bankalar kapalı olduğu için geçici bir likidite sorunu olduğunu ve hafta açılışında USDC’nin sabitliğini koruyacaklarını açıkladı. Bu açıklamanın ardından USDC, yükselişe geçti ve haftanın ilk saatlerinde kripto para yeniden 1 dolar sabitliğine ulaştı.

ABD’de bankacılık krizi olarak ortaya çıkan gelişmelerde hafta sonu Fed’den bir açıklama geldi ve ABD Merkez Bankası, bankalara yardımcı olmak için iskonto penceresine erişimi kolaylaştırıcağını açıkladı. ABD Merkez Bankası, Silicon Valley Bank benzeri başka bir çöküş yaşanmaması için bankaların iskonto penceresine erişme şartlarını gevşetmeyi değerlendiğini açıkladı. Bu tedbire göre Fed, bankaların faizlerde artış gerçekleşirken değeri düşen tahvil ve diğer varlıkları satarak zararlarını kaydetmek zorunda kalmadan mevduat sahiplerinin para çekme taleplerini karşılama kapasitelerini artıracağını belirtti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan banka iflası açıklaması

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün yaptığı açıklamada, Silicon Valley Bank’ın iflasına yönelik yaptığı açıklamada mevduat sahiplerini korumak için bankacılık düzenleyicileriyle yakın bir şekilde çalıştıklarını ancak büyük bir kurtarma paketinin düşünülmediğini söyledi.

2008 mali krizinden bu yana en büyük banka çöküşü olarak görülen gelişme için uygun politikalar tasarlamak adına düzenleyicilerle birlikte çalıştıklarını söyledi.

Kripto paralar Fed’in aldığı önlemlere olumlu tepki verdi

Piyasaları paniğe sevk eden en büyük ikinci sabit kripto paranın hızlı şekilde 1 dolar dengesine ulaşması ve Fed kanadından gelen açıklamalarla kripto paralarda da bir toparlanma görüldü. 

Bitcoin, hafta sonuna girilirken 19.500 dolar seviyelerine kadar geriledi. Hafta sonu yaşanan gelişmelerle toparlanmaya başlayan BTC, özellikle dünkü açıklamaların ardından son iki gün boyunca %10’un üzerinde sıçrayarak 22.000 dolar bandına kadar yükseldi. 

Kripto piyasası genelinde bir toparlanma havası eserken Bitcoin ile paralel olarak Ethereum’da da %10’un üzerinde bir yükseliş görüldü ve en büyük altcoin, 1.600 dolar sınırına kada yükseldi. 

İlk 10 kripto para arasında son 24 saatte en çok yükselen kripto para Cardano (ADA) oldu. ADA, dünden bu yana %12 yükselişle 0,34 dolar sınırına yükseldi. 

Fed’in faiz politikasının bankaları olumsuz etkilemeye başladığına yönelik yorumların ardından bankanın faiz politikasında bir gevşemeye gidebileceğine dair görüşleri güçlendirmeye başladı.

Bu gelişmelere bağlı olarak Goldman Sachs, son görüşünde Fed’den bu ay faiz artırımı beklemediğini açıkladı. 

Goldman Sachs tarafından yapılan açıklamada bankacılık sistemindeki son strese bağlı olarak, FOMC’nin 22 Mart toplantısında faiz artırımı yapmasını beklemedikleri ve Mart’tan sonraki yola ilişkin önemli bir belirsizlik gördükleri belirtildi.

JP Morgan ise Fed’in faiz artışına ilişkin olarak geçen hafta 50 baz puan söylemlerinin artmasına karşılık bu ay 25 baz puanlık bir artış beklediklerini dile getirdi.

Yazar: Günay Caymaz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*