Ortaya Çıktı: Bu 3 Varlık, Bitcoin’i Takip Ediyor

Finans medyası sık sık Bitcoin’in büyük teknoloji ile korelasyonuna dikkat çekiyor. “Bitcoin bir teknoloji hissesi gibi işlem görüyor” söylemi, BTC’nin ABD doları ile olan keskin ters ilişkisinin yanı sıra yaygın bir söylemdir. Ancak bu korelasyonlar sabit midir ve gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmek için faydalı olabilirler mi? Peki, bazı altcoin projeleri de Bitcoin’i de takip ediyor mu? Şimdi Bitcoin ile çeşitli varlık türleri arasındaki ilişkiyi analiz eden birkaç rapora daha yakından bakalım.

Bitcoin (BTC)’in tarihsel korelasyonları zaman dilimlerine göre değişiyor

Multidisipliner Dijital Yayıncılık Enstitüsü tarafından Ekim 2022’de yayınlanan bir rapor, Bitcoin’in geleneksel finansal varlıklarla olan korelasyonlarına ilişkin bazı önemli sonuçlara ulaştı.

  • Bitcoin piyasasının aşırı volatilitesi, uzun vadeli korelasyonların kısa vadeli korelasyonlardan daha güçlü olduğu anlamına gelmektedir;
  • COVID-19 gibi “aşırı şoklar sırasında BTC ve riskli varlıklar arasındaki pozitif bağlantı artar”;
  • BTC risk varlıkları ile pozitif, ABD doları ile negatif korelasyona sahip olabilir;
  • Bitcoin ABD dolarına karşı bir hedge görevi görebilir.

Bu noktalardan bazıları, volatilitede büyük bir düşüş gibi son 9 ila 10 aydaki daha yeni fiyat verileriyle karşılanabilirken, yine de bunları inceleyerek içgörü kazanılabilir. Buna ek olarak, diğer araştırmacılar belirli zaman dilimlerinde belirli varlıkların Bitcoin ile olan ilişkisini daha derinlemesine incelemiştir.

Kriptoya özgü hisse senetleri

Kripto ile ilgili birkaç hisse senedi, piyasadaki diğer varlıklara kıyasla Bitcoin ile daha fazla korelasyona sahip. BTC/MSTR, BTC/COIN ve BTC/RIOT için 90 günlük korelasyon katsayısı son birkaç aydır 1’e yakın seyretmektedir. “BTC/xxxx” sembolleri her bir varlık için Bitcoin’e karşı ölçülen korelasyon katsayısını göstermektedir. MSTR için katsayı Eylül 2022’den bu yana 0,68’in altına düşmemiştir. RIOT için katsayı Haziran 2023’te yaklaşık 0,75’e düşerken, COIN Mayıs ve Haziran aylarında bir süre 0’a yakın seyretmiştir.  Bu hisse senetlerinin tümü bu yıl şimdiye kadar Bitcoin’den daha iyi performans gösterirken aynı zamanda daha fazla dalgalanma gösterdi. Yatırımcılar bu varlıkları, bir aracı kurum hesabı üzerinden satın alınamayan BTC için vekil olarak kullanıyor olabilir.

Bu üç hisse senedinin Bitcoin ile bu kadar yakından ilişkili olmasının bir nedeni, ilgili şirketlerin bilançolarıyla ilgilidir. Hepsinin önemli miktarda Bitcoin varlığı var. Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi, MSTR 152.333 Bitcoin ile halka açık şirketler arasında en fazla varlığa sahip şirkettir. COIN 10.766 Bitcoin ile 4. sırada ve RIOT 7.094 Bitcoin ile 8. sırada yer almaktadır.

Değerli metaller ile Bitcoin arasındaki korelasyon

Emtia ve değerli metallerle korelasyon söz konusu olduğunda, özellikle gümüş, Bitcoin’in 2019’dan bu yana fiyat hareketlerini yansıtmada altını geride bırakıyor. CFA Enstitüsü’nden Jordan Doyle ve Urav Soni’nin Kasım 2022 tarihli “Kripto paralar geleneksel varlık sınıflarıyla nasıl korelasyon gösteriyor?” başlıklı raporu, Bitcoin’in en çok korelasyon gösterdiği varlıklara ışık tutuyor. Rapora göre gümüş, 0,26 korelasyon katsayısı ile Ekim 2019’dan Ekim 2022’ye kadar Bitcoin ile en yakından ilişkili emtia olmuştur. Buna kıyasla altının korelasyonu, belki de gümüşün daha yüksek volatilitesi nedeniyle sadece 0,15 idi.

Pasif ve aktif hisse senedi fonları ve tahviller

Bir bütün olarak hisse senetlerinden ve bunların Bitcoin ile korelasyonundan bahsederken, bir endekse veya ETF’ye bakmak karşılaştırma yapmanın en yaygın yolu olacaktır. Bu, kendisini etkileyen herhangi bir sayıda faktöre sahip olabilecek belirli bir hisse senedine odaklanmak yerine genel olarak varlık sınıfına genel bir bakış sağlar.  Beklenebileceği gibi, büyüme fonları, muhtemelen daha spekülatif yapıları nedeniyle, kripto paralarla daha fazla korelasyon gösterme eğilimindedir. Başka bir deyişle, kripto piyasaları bir bütün olarak, 2022 boyunca hisse senetlerindeki geniş çaplı düşüşten en azından kısmen sorumlu olan “faiz oranı dinamiklerine karşı zayıf bir hassasiyete” sahiptir.

Bitcoin’in büyük fiyat dalgalanmaları nedeniyle tüm korelasyonlar bir anda değişebilir. Yine de burada kullanılan veriler, yakın geçmişte Bitcoin ile en yakından ilişkili varlıkların doğru bir resmini sunmaktadır. Kriptoya özgü hisse senetlerinin Bitcoin varlıkları nedeniyle güçlü bir korelasyona sahip olmaya devam etmesi muhtemelken, emtia ve hisse senedi fonları ile korelasyon ileride hızla yön değiştirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x