Yunanistan nefesini tuttu bekliyor: Yerapetritis’in tek bir amacı var… Dikkat çeken Hakan Fidan analizi

Son dönemde ikili ilişkilerde pozitif rüzgarların estiği Yunanistan’ın Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis bugün Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirip Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüşecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in New York’ta gerçekleştirmesi planlanan görüşme öncesi yapılan ziyaret bugün Yunanistan basınının en önemli gündem maddesi…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis en son Litvanya’nın Vilnius kentinde düzenlenen NATO Zirvesi’nde bir araya gelmişti

CNN YUNANİSTAN: KRİTİK GÖRÜŞME, YERAPETRİTİS’İN TEK BİR AMACI VAR

CNN Yunanistan bugün gerçekleştirilecek toplantıyı ‘kritik’ olarak yorumladı ve “Yorgos Yerapetritis bugün Türk başkentinde mevkidaşı Hakan Fidan ile tek bir amaç için buluşuyor: Yunanistan’ın iyileşen iklimin bozulmasını istemediği yönündeki tutumunu Türk tarafına iletmek ve Atina ile Ankara arasındaki iletişim kanalını çok daha iyi hale getirmek. Toplantı aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis görüşmesinin gündemini belirleyecek.” ifadelerini kullandı.

RUM TARAFINDA İYİMSER BİR HAVA VAR

Protothema gazetesi Rum tarafında diyaloğun gidişatına ilişkin iyimser bir hava olduğunu belirterek “Bu toplantıyla birlikte pozitif gündemin devamı için temellerin atılması bekleniyor” ifadesini kullanırken Ethnos Atinan’nın verdiği mesaja dikkat çekti.

Erdoğan ve Miçotakis’in bir araya geldiği Vilnius zirvesinden ‘mucize’ çıkmadığı vurgulanan haberde “Atina’nın verdiği mesaj, iki taraf arasında iletişim kanallarının açık olabileceği ancak aynı zamanda Yunanistan’ın kırmızı çizgilerinin net olduğu yönünde” ifadesi dikkat çekti.

SKAİ: SON SÖZÜ DİPLOMASİ SÖYLEYECEK

Skai televizyonu bakanlar arasında yapılacak görüşmenin iki ülkenin liderinin New York’ta yapacağı görüşme için zemin hazırlayacağına dikkat çekti.

Ankara-Atina arasındaki ilişkilerdeki durumun karışık olduğunu belirten Skai her iki tarafın da dikkatli adımlar attığını belirterek son sözü ‘diplomasinin’ söyleyeceğini yazdı.

HAKAN FİDAN VURGUSU: SESSİZ DİPLOMASİ STRATEJİSİ

Newist.gr haber sitesi kritik görüşme öncesi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Millî İstihbarat Teşkilatı’nın başında geçirdiği uzun yılların tecrübesi ile ‘sessiz diplomasi’ stratejisini seçtiğini yazdı ve “Dışişleri Bakanlığı’ndaki hamleleri onun istihbarat konusunda ne kadar tecrübeli olduğunu ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan’ın İran, Irak, Ukrayna ve Rusya gibi ülkelere yaptığı görüşmeler sonrası sırada Yunanistan’ın olduğunu belirten haber sitesi, görüşmelerde güven artırıcı önlemlere odaklanılacağını yazdı.

?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x