Aynı günde iki dava: ‘Asitli işkence’ ve ‘çantayla kaçırıp öldürme’ suçlamaları… Emsal karar beklentisi… Hayvanseverleri sevindiren gelişme

Sinem Hançerigüzel

İstanbul Fatih Camii çevresinde meydana gelen kedi ölümlerinin ardından yavru bir kediyi çantaya koyarken görüntüleri sosyal medyaya yayınlanan F.M.Ö. dün gözaltına alınmıştı. Evinin boş olan üst katında yapılan aramalarda 8 kedi ölüsü bulunan ve oğlunun “Babamın psikolojik sorunları vardı. Annemle son günlerde ayrı yaşıyorlardı. Yapmaz diyemem” dediği ifade edilen F.M.Ö daha sonra tutuklanmıştı.

“EMSAL KARAR ÇIKARMAK İÇİN DEVAM EDİYORUZ”

21 Kasım’da Çağlayan Adliyesi’nde İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde davası görülen F.M.Ö.’nün tutuklu yargılanması kararı verildi. Hayvanseverleri sevindiren haberi, davayı takip eden HAYKADER (Hayvan Yaşamına Katkı Ve Koruma) Derneği açıkladı. Sosyal medya hesabından paylaşılan videoda şu ifadeler yer aldı:

“İkinci mahkememiz 19 Aralık’a ertelendi. Tutuksuz yargılama kararı red yedi. Tutuklu yargılama devam edecek. İkinci mahkemeye kadar devam ediyor. Sürekli sürecin içerisindeydik. Buradan emsal bir karar çıkarmak için devam ediyoruz. Paylaşım yapan, etiket yapan herkese teşekkür ederiz.”

AYNI GÜNDE İKİ DAVA: EYÜP’TE KEDİLERE ASİT ATMAKLA SUÇLANAN SANIK DURUŞMAYA KATILMADI

60.Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ikinci bir dava ise İstanbul Eyüpsultan’da 20 kediye kezzap ve asit döken sanık hakkında oldu. Daha önce 91 bin 80 lira para cezası kesilen sanıkla ilgili konuşan Hayvan Haklarını Koruma Federasyonu (HAYFED) Yönetim Kurulu Başkanı şunları söyledi:

“Bu davaya Kaymakamlık şikayetçi olarak katılıyor. Bu sürecin başından beri tanık olma talebinde bulundum. Davaya katıldım, ifade verdim. Maalesef bugün bir şey öğrendik. Bu şahsın tutuklu yargılandığı zannediyorduk. Serbest bırakılmış ve bugün de davaya gelmedi. Bugünkü dava da Aralık ayına ertelendi.”


FATİH’TE KEDİLERİ KAÇIRARAK İŞKENCE EDEN SANIK TUTUKLU YARGILANACAK

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi’nde çalışma yürüten Avukat Umut Yıldız, görülen iki davayla ilgili olarak sosyal medya hesabından bilgilendirme yaptı.

“Fatih ilçesinde farklı tarihlerde besleme bahanesiyle kedileri çantasına koyup işkence ederek katlettiği iddiasıyla yargılanan sanığın ilk duruşması İstanbul 17. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi adına; Av. Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, Av. Hafize Hilal Koçak, Av. Çağla Özşahin, Av. Ayla Ülkü, Av. Gülnihal Abay ve Av. Cansın Tereci duruşmaya katılmış olup sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Duruşması 19.12.2023 tarihine ertelendi.

Sanığın en üst sınırdan cezalandırılması için dosyanın takipçisiyiz.”

EYÜP’TE ASİTLE KEDİ YAKAN SANIK TUTUKSUZ YARGILANACAK

Eyüp’te kedilere asitle işkence yapan sanığın davasıyla ilgili Avukat Umut Yıldız şu bilgileri paylaştı:

“Eyüp ilçesinde kedileri asitle işkence ederek katlettiği iddiasıyla yargılanan sanığın duruşması İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi adına; Av. Ayla Ülkü ve Av. Halil Burak Memiş duruşmaya gözlemci olarak katılmış olup sanığın tutuksuz yargılanmasının devamına karar verildi.

Duruşması 19.12.2023 tarihine ertelendi.

Sanığın en üst sınırdan cezalandırılması için dosyanın takipçisiyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x