“Bacağımı Kesin” Diyerek Yalvaran İntihar Hastalığına Sahip Kadının İçimizi Parçalayan Hikayesi

‘İntihar hastalığı’ olarak adlandırılan ve dayanılmaz ağrılara neden olan bir durumla yaşayan anne Nick, doktorlardan bacağını kesmelerini istedi ve şimdi normal hayatına geri döndü. 

Detaylar. ?

Kaynak: https://www.thesun.co.uk/health/25069…

Nicky Neil karmaşık bölgesel ağrı sendromu nedeniyle bacağında yaşadığı ağrılar yüzünden evinden çıkamaz hale gelmişti.

29 yaşındaki bir anne, kendi evinde sanki bir esir gibi hayatını sürdürüyordu. CRPS, genellikle bir uzvu etkileyen ve bazı durumlarda doğum sancısından daha şiddetli olduğu belirtilen uzun süreli bir ağrı. Bir yaralanma veya ameliyat sonrası tetiklenebilir, ancak bazen, Nicky’nin durumunda olduğu gibi, net bir sebep yoktur.

Bu nedenle bacağını kesmelerini istedi.

Güney Galler, Caerleon’da yaşayan Nicky, ‘Son beş yıldır yatağa bağımlıyım ve bu arabamı sürmeyi veya dokuz yaşındaki oğlum Robbie ile yapmak istediğim her şeyi yapmayı engelledi.’ diyor. ‘Bacaklarımı kesmelerini istemek, hayatımda verdiğim en iyi karardı.’ diye ekliyor.

Nicky’e bir sabah sol bacağında aniden ağrı hissetmesinin ardından 16 yaşındayken teşhis konulmuştu.

Bundan önce gayet iyiydi. Ancak o sabah bacağının tamamında ağrıyla uyandı. Annesi uyurgezerlik yapmış olabileceğini ve bacağını çarpmış olabileceğini düşündü, bu yüzden birkaç hafta beklediler ama durumum hiç düzelmedi, bu yüzden doktora gidip kontrol ettirdiklerinde acı gerçeği öğrendiler.

Nicky’nin bacağı ve ayak bileği boyut olarak iki katına çıkmıştı, rengi mavimsi bir mora dönmüştü.

Hastalığının genellikle yanlış teşhis edilen veya fark edilmeyen bir durum olan’İntihar Hastalığı’ olduğunu öğrenmişti. Bu durumun prevalansı bilinmeyen ve yeterince anlaşılmayan bir hastalık olduğu belirtiliyordu. Eğer üzerine tam ağırlığını verip ayağının üstünde durmaya kalkışırsa, ayağının patlayacakmış gibi hissettiğini ifade ediyordu.

“Resmen hayatımı geri kazandım.”

CRPS tedavisinde son çare olarak görülen amputasyon, durumun vücuda yayılma riski nedeniyle tartışmalıdır. Ancak, Nicky bu operasyonu geçirdi ve sonucundan memnun oldu. Operasyon başarılıydı ve Nicky, üç gün hastanede kaldıktan sonra eve döndü. Nicky, bu kararının hayatındaki en iyi karar olduğunu belirtti.

“Evet bacağımı kaybetmiş olabilirim ama artık yeniden bir anneymiş gibi hissediyorum.”

www.walesonline.co.uk

‘İlk başta doktorları bacağımı kesmeye ikna edemedim. Ancak sonunda yalvar yakar kabul ettirdim. İşlerimi platin bacakla halletmek şiş bir bacakla yatalak olmaktan çok daha iyi.’

Peki nedir bu intihar hastalığı?

Trigeminal nevralji, aynı zamanda tik douloureux, prosopalgia, İntihar Hastalığı veya Fothergill hastalığı olarak da anılan bir nöropatik rahatsızlıktır. Bu durum, trigeminal sinirin kaynaklandığı düşünülüyor. Vücudun belli bir bölgesinde yoğun ağrı nöbetleri ile tanımlanır. Sinirin bir veya iki dalını, hatta bazen tüm üç dalını etkileyebilir. Bu rahatsızlık, sinirin etkilenme derecesine bağlı olarak farklı yoğunluklarda ağrıya neden olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x