Çok Satanlar Listeleri Kaldırılsın mı?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 13’üncüsü gerçekleştirilen Kocaeli Kitap Fuarı’nda gazeteci Ersin Çelik, eğitimci Yavuz Yiğit, Gri Koç, Altay Cem Meriç ile Kocaeli’deki münazara şampiyonları Atakan Kubat, Zeynep Hande Kaymaz, Gülçin Kocaman, Dilara Akgül, kitapçılarda en çok satanlar bölümü kaldırılmalı mı konusunda münazara yarışmasında bir araya geldi.

 

ÜNLÜLER VE MÜNAZARA ŞAMPİYONLARI

Münazarada Ersin Çelik, Gri Koç, Dilara Akgül, Zeynep Hande Kaymaz çok satanlar listelerinin kaldırılması tezini savunurken; Yavuz Yiğit, Altay Cem Meriç, Atakan Kubat, Gülçin Kocaman anti tez ile münazara müsabakası yaptı. Tezi savunan grup, çok satanlar listelerinin kime göre neye göre verildiğinin belli olmadığı için objektif olmadığı ifade edildi. Ayrıca listelerin ticari sisteme alet olduğu ve tek tip insanın oluşumuna neden olduğunu kaydetti.

 

“ZAMANDAN TASARRUF FİKRİ ÇOK YANLIŞ”

Çok satanlar listelerinin kaldırılması tezini savunan grup, zamandan tasarruf edilmesi fikrinin maalesef çok yanlış olduğunu çünkü zamandan tasarruf edeyim derken bilinçaltına verilen bilgilerin kişinin hayatına olumsuz öğeler kattığını belirtti.

 

“LİSTELER BİZE REHBER”

Listelerin gerekli olduğunu savunan grup ise listelerin bir rehber niteliğinde olduğunu, ticari kaygıların olmasının son derece doğal bir olay olduğunu ifade etti. Tek tip insan olma durumunun yanlış bir fikir olduğunu, bu listedeki kitabı okuyanların bilinçli bireyler olup yanlışı ve doğruyu birbirinden ayırt edebileceklerini kaydetti.

 

“LİSTELERİN KALDIRILMASI ÖZGÜRLÜĞE AYKIRI”

Tezi çürütmeye çalışan grup listelerin olmamasını ancak fikir özgürlüğünü kısıtlayarak sağlanacağını belirtti. Listeler ile herkes kendi fikirlerini kolayca yansıtma şansı bulabiliyor diyerek listelerin kaldırılmasının özgürlüğe aykırı olduğunu belirtti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x