Daha Önce Böyle Detaylı Görülmemişti! Avrupa Uzay Ajansı Kozmosun Büyüleyici Fotoğraflarını Paylaştı

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Euclid Teleskobu’ndan gelen yeni fotoğraflar, kozmosu etkileyici ayrıntılarıyla gösteriyor. Temmuz ayında Florida’dan fırlatılan uzay aracı, bulunduğu noktadan beş fotoğraf getirdi. Detaylar için buyurun…?

Kaynak: https://www.dailymail.co.uk/sciencete…

Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) Euclid Teleskobu’ndan gelen yeni fotoğraflar, kozmosu etkileyici ayrıntılarıyla gösteriyor.

Temmuz ayında Florida’dan fırlatılan uzay aracı, bulunduğu noktadan beş fotoğraf getirdi.

Bunlar arasında 250 milyon ışık yılı uzaklıktaki Perseus Kümesi’nde bulunan 1000 galaksinin bir görüntüsü ve Orion takımyıldızındaki Horsehead Nebula’nın görüntüsü bulunuyor.

Görüntülerde ayrıca, etkileyici bir spiral galaksi, bir ‘düzensiz cüce galaksi’ ve yaklaşık 400 bin eski yıldızdan oluşan yoğun bir küresel küme de bulunuyor.

Altı yıllık görev süresi olan Euclid Teleskobu’nun elde ettiği ilk beş fotoğraf, evrenin 3D haritasını oluşturmanın ilk adımı.

Avrupa Uzay Ajansı, şimdiye kadar hiçbir teleskopun bu kadar büyük bir gökyüzü alanı üzerinde, bu kadar keskin astronomik görüntüler oluşturamadığını belirtti.

Euclid, temmuz ayında SpaceX roketi tarafından fırlatıldığından beri, uzaya gönderilen nesnelerin genellikle sabit kalma eğiliminde olduğu uzayın ikinci Lagrange noktası olan L2’de bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x