Erdoğan Seçim Yaklaştıkça Kesenin Ağzını Açıyor! Büyükşehirde Yaşayan Memura Ek Ödeme Mi Geliyor?

AKP, seçim beyannamesini 30 Ocak’ta duyuracak. Beyannamede maddeler arasında dikkat çeken başlıklar bulunuyor.

AKP’nin seçim beyannamesine ilişkin detayları CNN TÜRK Muhabiri Duygu Ayaz Bayram paylaştı. Bayram “Ön plana çıkan başlıklardan biri memurlara büyükşehir tazminatı.
Bu konu ile ilgili AK Parti bir süredir çalışma yürütüyordu. Büyükşehirlerde yaşam maliyetinin yüksek olması sebebi ile buralarda yaşan memurlara belli ücretin ödenmesi ile ilgili bir çalışma yürütülüyordu” dedi.

1.500-5.000 TL ARASINDA YARDIM OLABİLİR

Büyükşehirde yaşayan memura tazminat konusunu ekonomist Muhammet Bayram, CNN TÜRK’te yorumladı. Bayram’ın, değerlendirmesi şöyle oldu:

Mayıs seçimlerinde de konuşuldu. Memurlara ne zaman zam konuşulsa dile getiriyoruz. Memurlar Anadolu şehirlerine gitmek istiyor. Buradaki beyannamede 4 ana başlık var. Bunlardan biri memura büyükşehir tazminatı. Memurlara kira yardımı, lojman ile barınmaları söz konusu olabilir.
Zaten lojmanlar vardı. Burada son kira artışları ile memurlar büyükşehirlerde zorluk çekiyor.

Büyükşehirlerdeki memurlar Anadolu’daki memurlara göre biraz daha fazla maaş alacaktır. Nüfus yoğun şehirlerde memurlara destek ödemeleri şeklinde olur. Tutar söylemek doğru olmaz ama tahminimce 1500-5000 bin arası olabilir. En düşük memur maaşı 34 bin seviyesine geldi. Bu maaşın İstanbul’da en az 15 bin lirası konut kirasına gidiyor. Önceden başka adlar altında da yapılmıştı, giysi yardımı gibi.

O DÜZENLEME İPTAL EDİLMİŞTİ

Ankara’dan İstanbul’a taşınan BDDK’nın 400 uzman personeline hayat pahalılığı tazminatı olarak her ay 45’er bin lira verilmesi için Kanun Teklifi’ne madde eklenmişti.
Gelen tepkiler üzerine madde, tekliften çıkarılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x