Eski İsrailli ulusal güvenlik yetkilisinden itiraf: Saldırıya hazırlıksız yakalandık

Politico haber sitesine konuşan Freilich, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları’nın abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e saldırısıyla ilgili açıklama yaptı.

“SALDIRIYA TAMAMEN HAZIRLIKSIZ YAKALANDIK”

Freilich, saldırının İsrail istihbaratının “başarısızlığı” olduğunu belirterek, “Saldırıya tamamen hazırlıksız yakalandığımız açık. Gazze’den sorumlu karargah işgal edildi, dağınık durumdalar ve bu yüzden müdahale gecikti.” ifadelerini kullandı.

Saldırının 1973’teki Yom Kippur Savaşı’nın 50. yıl dönümünden bir gün sonra yapıldığını belirten Freilich, İsrail kuvvetlerinin ele geçirilen bölgeleri “nispeten çabuk bir şekilde” tekrar geri alacağını bildirdi.

“HAMAS’A KARŞI BÜYÜK ÖLÇEKLİ SALDIRILAR YAPILACAK”

Freilich, bunun ardından “Hamas’a karşı büyük ölçekli saldırılar” yapılacağını ancak bu saldırıların amacının “Gazze’yi ele geçirerek Hamas’ı bitirmek mi yoksa yalnızca onlara büyük bir darbe vurmak mı” olacağının bilinmediğini kaydetti.

Eski İsrail ulusal güvenlik danışman yardımcısı Chuck Freilich

“HAMAS’IN SALDIRILARI TEK BAŞINA YAPMASI SÜRPRİZ”

Hamas’ın bu saldırıları tek başına gerçekleştirmiş bulunmasının “sürpriz” olacağına dikkati çeken Freilich, ilerleyen günlerde İran’ın saldırıların koordinasyonunda yardım edip etmediği sorusunun gündeme geleceğini belirtti.

Freilich, ayrıca bu denli bir güvenlik açığının hükümet için büyük sonuçlarının olacağına işaret ederek, “Bayrağın etrafında her zaman kısa vadeli bir toplanma olur ancak ortalık yatıştığında büyük siyasi sonuçlar olacak. Yom Kippur Savaşı’ndan sonra (dönemin İsrail Başbakanı) Golda Meir hükümetinin devrilmesi 3,5 yıl sürdü. Bu sefer o kadar uzun süreceğini sanmıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x